top of page

Benjamin Lovett

V hudbě se intenzivně věnuje už od svých mladých let. Vyrůstal v USA, kde v jedenácti letech začal hrát na violu a rychle se zařadil do regionálních orchestrů a uskupení hrajících komorní hudbu. Brzy se mu však obzory vážné hudby staly příliš svazujícími a začal hrát i jiné žánry - jazz, rock, world music, experimentální hudbu. Studoval jazz s New Yorským saxofonistou Willem Greenstreetem a improvizaci s violistkou, pedagožkou a oceněnou skladatelkou Stephanie Phillips, se kterou také pořádal koncerty improvizace i dětské tábory.

Po celou dobu byl pro něj zpěv naprostou samozřejmostí, chodil do sboru, s kamarády zpíval "Barbershop", věnoval se "lilting" - irskému zpěvu, skládal pro sbor.

V současné době vede ženskou vokální skupinu ŽAS, která zpívá lidové písně jak moravské, české a slovenské, tak písně z různých evropských i vzdálenějších zemí, stále častěji v jeho vlastních aranžích.

Od roku 2013 pravidelně vystupuje s písničkářem a držitelem dvou andělů Jiřím Smržem. Podílel se na jeho nejnovější desce "Nedokončené" s houslemi i niněrou. Vystupuje také se svým sólovým projektem "Šmydli smyčky" - kde pomocí houslí, hlasu a looperu, vytváří skladby naživo před diváky. Hudební inspirace přichází ze široké škály zdrojů od Balkánu a jazzu, po bluegrass a soudobou vážnou hudbu. Vytvořil takto hudbu i ke dvěma divadelním představením.

Příležitostně vystupuje jako host v pelhřimovské jazzové kapele- Jazz Pilgrim, společně s některými lektory jazzových dílen ve Frýdlantu.

V roce 2015 měl tu čest hrát společně s Glenem Hansardem jako speciální host na jeho koncertě v milevském klášteře.

13063402_951702528262379_2315984677064117700_o_edited.jpg
bottom of page